مرکز ترجمه ناتی - ناتی سنتر

17:30 - 08:30

شنبه - چهارشنبه

تهران، صادقیه،

بین فلکه اول و دوم

درخواست پیش فاکتور

ترجمه ناتی چیست؟

مترجم ناتی مترجمی هست که پس از قبولی در آزمون ناتی موفق به کسب مجوز ترجمه ناتی می شود. آزمون ناتی توسط دولت استرالیا برگزار می شود. مترجم ناتی می تواند انواع ترجمه را انجام و با مهر ناتی تائید کند. ناتی مخفف National Accreditation Authority for Translators and Interpreters بوده، که به معنی مرجع اعتبار بخشی ملی به مترجمان کتبی و مترجمان شفاهی است. این شرکت مشترکا با همکاری 9 دولت استرالیا بنا شده و توسط هیئت مدیره ی منتخب صاحبان شرکت اداره میشود. ترجمه ناتی مورد قبول استرالیا، نیوزیلند مالزی و آفریقای جنوبی می باشد. دانشگاه های استرالیا و نیوزیلند در سراسر جهان ترجمه ناتی را می پذیرند.

هدف ناتی چیست؟

با توجه به عده رو به افزایش مهاجران از سراسر دنیا به استرالیا، بالطبع نیاز به ترجمه در این کشور بیش از پیش حس می شود. هدف ناتی این است که استانداردهای ملی بالایی را در ترجمه کتبی و شفاهی تنظیم و حفظ کند تا باعث ایجاد مجموعه ای از مترجمان کتبی و مترجمان شفاهی شده که پاسخگوی نیازهای متغیر و جمعیت جامعه استرالیا و نیوزلند، مهاجرین و محصلین این دو کشور باشند.

آیا امکان زدن مهر مترجم رسمی و هم مترجم ناتی رو ترجمه هست؟

خیر. سیستم ترجمه ناتی و رسمی از یکدیگر کاملا جدا هستند. و هیچ مترجمی حق ندارد روی یک ترجمه و یک برگ هر دو مهر رو بزند. حتی یک مترجم رسمی حق زدن مهر خود بروی سربرگ مترجم دیگری را ندارد.

آیا امکان دریافت تائیدیات دادگستری و امور خارجه برای ترجمه ناتی هست؟

خیر. ترجمه ناتی از قوانین استرالیا پیروی میکند و بین ترجمه ناتی و سیستم دادگستری و امور خارجه ایران هیچ ارتباط منطقی و قانونی وجود ندارد.

آیا میتوان ترجمه ناتی را برای سایر کشورها نیز استفاده کرد؟

بله. تعدادی از کشورها مانند آفریقای جنوبی، کانادا، مالزی ترجمه ناتی را عموما قبول دارند. تعدادی از مشتریان ما، ترجمه های ناتی را برای آلمان، ایتالیا، آمریکا و سایر کشورها فرستاده اند. در این خصوص از وکیل خود و یا مرجع مورد نظرتون سوال کنید.

آیا امکان ترجمه ناتی مدارک غیر فارسی هست؟

روش یک: پیدا کردن مترجم ناتی که مجوز ترجمه از زبان مبدا به انگلیسی را داشته باشد. برای این کار میتوانید به ساید رسمی ناتی مراجه کرده و قسمت جستجو، با انتخاب زبان مورد نظر به مترجم های مربوطه دسترسی پیدا کنید. این روش به دلیل اینکه عموما مترجم های ناتی غیر فارسی در ایران وجود ندارند، برای هموطنان عزیز مقیم ایران مقداری سخت است.
روش دو: ابتدا مدرک مورد نظر توسط مترجم رسمی از زبان اول به زبان فارسی ترجمه میشود و سپس توسط مترجم ناتی به انگلیسی ترجمه می شود.

داخل اصل مدرک غلط تایپی هست. چطور میتونم این مشکل رو حل کنم؟

برای ترجمه این نوع مدارک چند روش وجود دارد.
در روش اول بهتر است که اصل مدرک توسط مرجع صادر کننده اصلاح و یا نامه ای از ان مرجع در خصوص مشکل مورد نظر دریافت شود.
در روش دوم قسمت مشکل دار با رضایت مشتری ترجمه نشود.
در روش سوم همه موارد طبق اصل مدرک ترجمه شود و یک نوت کوتاه از طرف مشتری در خصوص مشکل مورد نظر به ترجمه اضافه شود. این روش بسیار متداول می باشد و با توجه به اینکه آفیسرهای ویزا یا ارزیابی عموما ایرانی هستند، با این نوع مشکلات کاملا آشنا بوده و اساس رو بر صداقت شما میگذارند.

مترجم ناتی کیست؟

مترجمان با شرکت در آزمون رسمی ناتی و کسب نمره مورد نیاز عضو این شرکت شده و به عنوان Certified Translator یا مترجم معتبر شناخته میشوند و به آنها مهری اعطا می شود که این مهر از جانب استرالیا و نیوزلند دارای ارزش و اعتبار رسمی ترجمه می باشد.

خدمات ترجمه ناتی چیست؟

شما به عنوان شهروند مقیم کشور استرالیا یا نیوزلند، مهاجر، یا متقاضی کار، تحصیل و یا تفریح در این دو کشور در مواقعی که نیاز به ترجمه کتبی با مهر مورد تایید این دو کشور داشته باشید، میتوانید از خدمات ناتی استفاده کرده که دراین صورت ترجمه هر نوع مدرکی را می توان با این مهر در این کشورها ارائه داد.

آیا برای ترجمه ناتی حتما باید اصل مدرک ارائه شود؟

خیر، برای ترجمه ناتی اصل مدرک نیاز نیست. شما می توانید کپی مدارک و یا اسکن مدارک را برای ما ارسال کنید تا ترجمه ناتی انجام شده و با مهر ناتی پلمب شود.

آیا مدارک موقت دانشگاهی را می شود ترجمه ناتی کرد؟

بله. شما فقط از طریق ترجمه ناتی میتوانید مدارک موقت دانشگاهی را ترجمه کنید

تفاوت ترجمه ناتی با ترجمه رسمی چیست؟

ترجمه ناتی توسط مترجم تائید شده دولت استرالیا انجام می شود و نیازی به تائیده وزارت علوم، دادگستری و سایر مراجع ندارد. برخلاف ترجمه رسمی که باید اصل مدرک را ارائه کنید، می توانید اسکن، عکس و حتی کپی مدرک خود را برای ترجمه ارسال کنید.

آیا در ایام کرونا (کوید 119) امکان ترجمه ناتی هست؟

بله. شما میتوانید از ترجمه ناتی غیر حضوری در این ایام از طریق ایمیل بهرمند شوید.

چرا مرکز ترجمه ناتی؟

مرکز ترجمه ناتی زیر تظر مستقیم مترجم ناتی، مترجم ناتی، فعالیت می کند و در قبال تمامی ترجمه های انجام شده قبول مسئولیت دارد.
مرکز ترجمه ناتی تلاش میکند حتی در ساعات غیر کاری از طریق واتس اپ پشتیان مشتری ها باشد.

روزهای تعطیل امکان سفارش و تحویل ترجمه هست؟

بله. شما می توانید در ایام تعطیل با ما تماس گرفته و سفارش گذاری کنید. برای دریافت کارهای انجام شده در ایام تعطیل دو روز قبل با دفتر هماهنگی های لازم را انجام دهید